Kahve Dükkanları Freelancerleri Nasıl Daha Verimli Kılar

Bunu, en sevdiğim kafede otururken, ikinci fincan kahvemde, bugünün yapılacaklar listesindeki öğelerin çoğunun üstünü çizerek yazıyorum. Serbest meslek sahibi olduğum artık çok açık olabilir, bu da çoğunlukla evden çalıştığım anlamına geliyor.


Evde üretkenliği en üst düzeye çıkarmanın birkaç yolunu bulmuş olsam da, sıkı bir son teslim tarihiyle karşı karşıya olduğumda ve gerçekten bağlanmam gerektiğinde, beni genellikle tam burada bu kafede otururken bulacaksın.


Bu bazılarına mantıksız gelebilir, ancak bir kafede çalışmak aslında kendi evinizin rahatlığında oturmaktan daha az rahatsız edici olabilir. Aslında araştırmalar bunun sizi daha üretken hale getirebileceğini gösteriyor, bu yüzden ilk etapta denedim.


Şimdi araştırmanın söyleyeceklerine daha yakından bakalım.


VERİMLİLİĞİN ARAŞTIRILMASI

Son istatistiklere göre, serbest çalışma veya tele çalışma konusunda yalnız olmadığımı biliyorum. Avustralya İstatistik Bürosu'ndan alınan veriler, evden çalışan insan sayısının son 15 yılda% 10 arttığını belirtiyor. Peki diğer insanlar serbest çalışırken nasıl üretken kalıyor?


Görünüşe göre cevap diğer insanlar arasında işe yarayabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçları, zihinsel eforun bulaşıcı olduğunu ve çok çalışan diğer insanların yanında olmanın da aynı şeyi yapmak istemenize neden olduğunu gösteriyor.


Bu bilgiyle donanmış, bir gün, güneşin parladığı ve kabin ateşimin tehlikeli bir seviyede olduğu bir gün, dizüstü bilgisayarımı paketledim ve daha üretken olmaya kararlı bir kafeye gittim. Aradığım çözüm bu oldu ve bunun birkaç nedeni var.


BEYİNİN UYARILMASI

Bilim bize, beynimizin tekrarlanan verileri kapatmak ve yalnızca yeni girdilere odaklanmak için yapılandırıldığını söylüyor. Bu nedenle, siz ve üretkenliğiniz yeni yerleri ziyaret ederek, yeni yüzler görerek ve yeni şeyler deneyerek teşvik edilir.


Anahtar, düşük seviyeli uyaranların konsantrasyonunuzu artırmasına izin vermektir, çünkü çok fazla uyarım çok rahatsız edici olabilir. Benim için işe yarayan şey, arada bir mola vermek, manzaraları içinize çekmek ve sonra işe geri dönmek. Çevresel görüşümdeki telaş, üretkenliği sürdürmek için tam da ihtiyacım olan şey.


Bir kafede çalışmanın beyninizi güçlendirmesinin bir başka yolu da endorfin ve kahvedir. Endorfinler, kahvenin tadı ve çok iyi hissetmesini sağlayan şeydir, bu nedenle en sevdiğiniz içeceğin tadını çıkarmak beyninizi ruh halinizi değiştiren endorfinlerle doldurur ve size öğleden sonra çöküşünü atlatmanız için gereken gücü verir. Kafein sadece size enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı sindirime yardımcı olur ve zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.KOŞUŞTURMA

Görsel uyaranların üretkenlik seviyenizi artırabileceği gibi, çoğu kafede bulunan ortam gürültüsü de artabilir. Journal of Consumer Research, 70 desibel ortam gürültüsünün yaratıcılığı daha sessiz ortamlardan daha fazla artırdığını gösteren bir çalışma yayınladı.


Görünüşe göre, beyninizin dikkati bir şekilde dağıldığında, beyninizin tüm düzenli, analitik ve yargılayıcı kısımlarının susturulduğu anlamına gelir, bu nedenle yaratıcı veya kullanıma hazır fikirler bilinçaltınızdan bilinçli zihninize taranır.


KAHVEHANE KURALLARI

Bir kafede çalışmanın, içeri girmek, ilk boş koltuğa oturmak ve dizüstü bilgisayarınızı masaya koymak kadar basit olduğunu düşünebilirsiniz. Bu doğru olsa da, tüm serbest çalışanların uyması gereken bazı söylenmemiş kurallar olduğunu öğrendim. Ben hatadan payımı aldım, ama yapmak zorunda değilsin.


Doğru çalışan kahve dükkanını seçin

Yanlış kafeyi seçerseniz tamamen kovulamayacak olsanız da, birkaç kızgın bakışla karşılaşabilirsiniz. Başkalarının sohbet ettiği kafelerde arkadaşlarınızla buluşmak ve diğerlerinin çalıştığını gördüğünüz bir kafede çalışmak iyi bir pratik kuraldır.


Her ikisini de yapabileceğiniz bazı kafeler olacak, ancak birkaç farklı yeri denedikten sonra, kafenin havasını hissetmeye başlıyorsunuz ve bu, birkaç saat orada çalışmanıza kaşlarını çatmayacak.


Kabul edilebilir bir oturma-sipariş süresi oranına uyun

Küçük bir kahve sipariş eden ve onu emziren (veya soğuduktan uzun süre sonra masasında tutan) ve kafede saatlerce kalan insanlardan olmayın. Kabul edilebilir bir oran, her birkaç saatte bir içki ve öğle yemeğinde oradaysanız biraz yiyecek sipariş etmektir. Düzenli olmayı planlıyorsanız, iyi bir ipucu da uzun bir yol kat eder.


Çeşitlilik yaşamın çeşnisidir

Farklı kafelerin farklı hisleri vardır ve daha önce de bahsettiğim gibi, konfor alanınızdan çıkmak beyninize çok ihtiyaç duyulan bir desteği verir. Bu nedenle, favorinize bağlı kalmayın, onun yerine karıştırın. Kahve dükkânımın yoğun bir şekilde değişmesinden suçlu olduğumu kabul ediyorum, ancak aradığım ilham türüne veya içinde bulunduğum ruh haline bağlı olarak, ayrıca dört kahve dükkanından oluşan bir repertuarım daha var.


Koltuğunuzu akıllıca seçin

Seçtiğiniz kafeye vardığınızda, nerede oturduğunuz önemli olduğundan, iyi bir koltuk bulmak için zaman ayırın. İnsanlar aşinalık arzular, bu yüzden her zaman normal yerinizi seçmek isteyebilirsiniz ve bu sorun değil, sadece doğru pozisyonu seçtiğinizden emin olun.


Öncelikle, bir elektrik prizinin yakınında olmanız gerekir, aksi takdirde pil simgesi kritik seviyelere ulaştığında paniğe kapılırsınız, ancak aynı zamanda arkanızı duvara yaslayarak oturmanız da önerilir. Bahsettiğim görsel uyaranlardan bazılarını, eylemden kopuk hissetmeden alacaksın.


Her şeyde olduğu gibi, bir kafede çalışmanın bazı dezavantajları vardır. Dış dünya için giyinmen gerekecek (Seni bilmiyorum, ama hiç bu kadar rahat bir kahve dükkanı bulmadım, pijamalarımla çıkarsam kimse gözünü kırpmayacak), işe gidip gelme var dahil ve daha pahalıdır. Bununla birlikte, üretkenliğim ve akıl sağlığımdaki artış, birkaç fincan kahve ve bir sandviç için fazladan birkaç dolar ödemeye değer.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör